Web Server در PLC S7-1200

Web Server در PLC S7-1200
PLC های S7-1200 با دارا بودن Web Server داخلی، امکانات گسترده‌ای را جهت دسترسی به سیستم کنترل و همچنین مانیتورینگ تحت وب در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دسترسی به وب سرور از طریق کامپیوتر و همچنین تلفن همراه میسر است. از طریق وب سرور می‌توان عملیات زیر را انجام داد :

  • تغییر مدکاری CPU – (Stop , Run) I
  • امکان مشاهده و تغییر تگ‌های PLC، دیتا بلاک‌ها و I/O ها
  • مشاهده و دانلود Data Log
  • مشاهده Diagnostic Buffer موجود بر CPU
  • به روزرسانی سیستم عامل (Update Firmware)

توسط وب سرور می‌توان صفحات جدیدی را برای دسترسی به CPU طراحی نمود. این کار با استفاده از دستورات HTML و از طریق “AWP” یا “Automation Web Programming” صورت می‌گیرد.

مرورگر مورد نیاز برای Web Server

  • Internet Explorer 8.0 و یا بالاتر
  • Mozilla Firefox 17 و یا بالاتر
  • Google Chrome 23 و یا بالاتر

برای راه‌اندازی Web Server در PLC S7-1200 پس از ایجاد پروژه و پیکربندی سخت‌افزار با دوبار کلیک بر روی CPU در سربرگ  Properties باید سربرگ General انتخاب گردد. در این قسمت در محیط درختی تنظیمات پارامتری به نام Web Server وجود دارد. این پارامتر در تصویر زیر به خوبی قابل مشاهده است.

راه‌اندازی Web Server در PLC S7-1200

مطابق شکل فوق برای فعال سازی Web Server باید تیک Active web server on this module فعال گردد. پس از فعال سازی Web Server باید برنامه و تنظیمات صورت گرفته بر روی PLC دانلود گردد.

برای ارتباط بین PC و PLC از طریق Web Server باید دامنه IP سیستمی که قرار است به PLC متصل گردد با PLC یکسان شود. به عنوان مثال اگر IP آدرس PLC به صورت ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۶۲ باشد، باید IP سیستم هم در این رنج قرار گیرد و فقط در قسمت چهارم تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫x که x می‌تواند هر عددی غیر از ۶۲ باشد. اما برای تنظیم IP سیستم ابتدا وارد محیط Control Panel شده و سپس گزینه “Network And Sharing Center” انتخاب گردد.

راه‌اندازی Web Server در PLC S7-1200

مطابق تصویر فوق باید گزینه Local Area Connection که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است، انتخاب گردد. ادامه تنظیمات در تصویر زیر قابل مشاهده می‌باشد.

راه‌اندازی Web Server در PLC S7-1200

همانند تصویر فوق مراحل تنظیم IP کامپیوتر مشخص شده است و در قسمت ۵ باید IP مورد نظر را وارد نمود. اما پس از انجام تنظیمات باید مرورگر مورد نظر را باز نموده و در آن IP آدرس PLC را وارد نمود، در این مرحله اگر تنظیمات به درستی صورت گرفته باشد محیط Web Server نمایش داده می‌شود و در آن تمام نکات گفته شده قابل دسترسی و تنظیم می‌باشد.

راه‌اندازی Web Server در PLC S7-1200

مطابق شکل فوق مشاهده می‌گردد راه‌اندازی Web Server در PLC S7-1200 صورت گرفته و می‌توان عملیات مورد نظر را انجام داد. جهت آشنایی بیشتر می‌توانید به لینک زیمنس مراجعه نمایید.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *