ترانسمیترهای دمای زیمنس

ترانسمیترهای دمای زیمنس

ترانسمیتر تجهیزی است که یک کمیت فیزیکی مانند دما، فشار و … را اندازه‌گیری نموده و آنرا به یک سیگنال استاندارد الکتریکی و یا نیوماتیکی تبدیل می‌کند. در ترانسمیتر های نوع الکترونیکی جریان ۴ تا ۲۰ میلی آمپر و درنوع نیوماتیکی فشار هوای ۳ تا ۱۵ PSI از سوی ترانسمیتر به کنترلرهای الکترونیکی و یا نیوماتیکی ارسال می شود.

شرکت زیمنس ترانسمیترهای متنوعی جهت اندازه‌گیری کمیت‌های مختلف دارد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی و شناخت ترانسمیترهای دمای زیمنس بپردازیم.

شکل ۱ – نمایی از ترانسمیترهای دمای زیمنس

 

ترانسمیترهای دمای زیمنس با خانواده SITRANS T شناخته می‌شود. این ترانسمیترها قابلیت اتصال به انواع ترموکوپل‌ها، مقاومت‌های حرارتی، سنسورهای با خروجی mV و ترمومتر را دارند. ترانسمیترهای دمای زیمنس دارای رنج وسیعی در دما بوده و از حفاظت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند و قابلیت استفاده در صنایع مختلف را دارند.

به صورت کلی ترانسمیترهای دمای زیمنس شامل ۴ خانواده زیر می‌شوند، که هر کدام به صورت مجزا بررسی می‌گردد.

 ۱- Head Transmitter

یکی از مهم‌ترین مزایای این ترانسمیتر طراحی جمع و جور و اشغال فضای کم آن است. همچنین از نظر قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه می‌باشد. تراسمیترهای نوع Head شامل ۴ دسته می‌باشد.

  • SITRANS TH100

این ترانسمیتر برای اتصال با PT100 طراحی شده است و خروجی آن به صورت سیگنال استاندارد ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر می‌باشد. از ویژگی‌های بارز آن دقت بالا به همراه خاصیت ضد انفجاری و قیمت مقرون به صرفه آن می‌باشد.

  • SITRANS TH200

این ترانسمیتر عملکردی شبیه به نوع TH100 را دارد، با این تفاوت که ورودی آن طیف کامل RTDها ، ترموکوپل‌ها، مقاومت و ولتاژ‌های خروجی میلی ولت سنسورها می‌باشد. خروجی این ترانسمیتر سیگنال استاندارد جریانی ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر می‌باشد.

  • SITRANS TH300

این ترانسمیتر دقیقا مانند نوع TH200 بوده، اما در خروجی آن سیگنال جریانی به همراه پروتکل Hart می‌باشد که می‌توان توسط این پروتکل به ترانسمیتر متصل شده، مقادیر آنرا خوانده و تنظیماتی را در جهت کالیبره کردن ترانسمیتر انجام داد.

  • SITRANS TH400

ترانسمیتر TH400 توانایی اتصال به تمامی RTDها، ترموکوپل‌ها و … را دارد و مهم‌ترین مزیت آن پشتیبانی از دو شبکه Profibus و Foundation Fieldbus می‌باشد. از دیگر مزایای این ترانسمیتر امکان تعریف نمودار برای سنسورهای غیرخطی می‌باشد.

شکل ۲ – نمایی از Head Transmitter

۲-  Rail Transmitter

ترانسمیترهای Rail Transmitter قابلیت نصب بر روی ریل را همانند تجهیزات تابلویی دارند. مهم‌ترین مزیت این ترانسمیترها خاصیت Loop Power آن است که عملا بدون نیاز به منابع تغذیه کمکی سیگنال خروجی ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر را برای PLC ارسال می‌کنند. به بیانی دیگر تغذیه ترانسمیتر توسط Loop بین PLC و ترانسمیتر تامین می‌شود. ترانسمیترهای نوع Rail شامل ۳ دسته می‌باشند.

  • SITRANS TR200

این ترانسمیتر قابلیت پشتیبانی از تمام RTDها، ترموکوپل، مقاومت و سنسورهای میلی ولت را دارد. توسط نرم‌افزار SIPROM T می‌توان این ترانسمیتر را کانفیگ نمود. خروجی این ترانسمیتر سیگنال استاندارد ۴ تا ۲۰ میلی آمپر می‌باشد.

 

  • SITRANS TR300

عملکرد این ترانسمیتر همانند نوع TR200 می‌باشد، با این تفاوت که در خروجی آن علاوه بر سیگنال جریانی ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر، پروتکل Hart نیز موجود می‌باشد و می‌توان از طریق SIMATIC PDM آنرا راه‌اندازی نمود.

 

  • SITRANS TW

این ترانسمیتر دارای قابلیت اتصال ۴ سیمه را برای اندازه‌گیری دما دارد، از ویژگی‌های بارز آن برخورداری از پروتکل Hart و همچنین قابلیت Diagnostic می‌باشد. خروجی این ترانسمیتر سیگنال جریانی ۰ یا ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر و همچنین ۰ یا ۲ تا ۱۰ ولت می‌باشد.

 

شکل ۳ – نمایی از Rail Transmitter

۳- Field Transmitter

ترانسمیترهای Field Transmitter از جنس آلومینیوم ریخته گری شده و یا فولاد ضد زنگ می‌باشد، چرا این ترانسمیترها در کنار سنسورها و یا ترموکوپل‌ها می‌باشد. از ویژگی‌های دیگر این ترانسمیترها برخورداری از IP بالا و همچنین دارای نمایشگر می‌باشند. این نوع ترانسمیتر به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 

۳-۱ SITRANS TF

این ترانسمیتر دارای IP67 است و جنس آن از فولاد ضد زنگ می‌باشد. توانایی اتصال به انواع ترموکوپل‌ها، مقاومت‌ها و سنسورهای با خروجی mV را دارد. یکی از امتیازات این ترانسمیتر حفاظت در برابر ارتعاشات است. این ترانسمیتر دارای خروجی‌های جریانی ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر و ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر Hart و همچنین دارای خروجی‌های شبکه Profibus PA و Fundation Fieldbus می‌باشد.

 

۳-۲ SITRANS TF280

این ترانسمیتر یکی از کاربردی‌ترین محصولات زیمنس می‌باشد. این ترانسمیتر با استفاده از یک باتری داخلی و با مصرف پایین دمای اندازه‌گیری شده از PT100 را به صورت Wireless و تحت پروتکل Hart ارسال می‌کند. سیگنال ارسالی دارای فرکانس ۲٫۴ Ghz می‌باشد. این ترانسمیتر مناسب برای مکان‌های دور از دسترس و یا دارای فواصل زیاد یا محیط‌هایی همچون مزارع بسیار مناسب است.

شکل ۴ – نمایی از Field Transmitter

۴- Fiber-Optic Temperature Measurement

این ترانسمیتر دما بر پایه فیبر نوری عمل می‌کند و مهم‌ترین مزیت آن قابلیت Multipoint و یا اندازه‌گیری دما از چند نقطه می‌باشد. در این خانواده فقط یک ترانسمیتر به نام SITRANS TO500 وجود دارد.

در SITRANS TO500 جهت اندازه گیری دما، تعداد زیادی از سنسوهای دما که بر روی یک فیبر نوری نازکی قرار گرفته اند. این ترانسمیتر شامل واحد خواندن اطلاعات – واحد ارسال اطلاعات و سر های مخصوص سنسور دما می‌باشد. با استفاده از ۴ پروب اندازه­گیری، ۱۹۲ نقطه جهت اندازه گیری همزمان می­توانند توسط SITRANS TO500 پردازش شوند. سنسور اندازه‌گیری دارای قطر کمتر از ۲ میلی­متر می‌باشد که جهت اندازه­گیری مقادیر ارسالی استفاده می‌شود. این سیستم برای کاربرانی که می­خواهند تعداد نقاط زیادی در یک فضای کوچک با حجم دمایی پایین استفاده کنند ( مانند تیوب­ها ، لوله­های راکتوری تیوب­ها و  یا در داخل میکروراکتورها).

دیتای خروجی این ترانسمیتر تحت پروتکل Profibus DP می‌باشد، همچنین پارامترهای SITRANS TO500 توسط رابط اترنت تنظیم می ­شود.

شکل ۵ – نمایی از Fiber Optic Temperature Measurement

 

جهت آشنایی بیشتر با ترانسمیترهای دمای زیمنس پیشنهاد می‌کنیم به لینک زیمنس مراجعه نمایید.

 

 

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *