معرفی انکودرهای زیمنس

معرفی انکودرهای زیمنس
در این پست به معرفی انکودرهای زیمنس به صورت مختصر و مفید پرداخته شده است. قبل از معرفی انکودرهای زیمنس، لازم است انکودر و پارامترهای آن بررسی شود که در ادامه توضیحات لازم به صورت کلی آمده است.

 

انکودر وسیله‌ای برای تبدیل حرکت مکانیکی به الکتریکی (زاویه‌ای، طولی، سرعتی، موقعیتی و …) می‌باشد. انکودرها از نظر شمارش پالس به دو دسته افزایشی و مطلق تقسیم می‌شود. البته در این میان پارامترهای دیگری از قبیل موارد زیر در انتخاب انکودر دخیل است:

  • تعداد پالس خروجی (رزولوشن)
  • فلنج
  • نوع شفت
  • خروجی( شبکه، پالس و …)

انکودرهای زیمنس قابلیت اتصال به محصولات SINAMICS ، SIMATIC ، SIMOTION و SINUMERIK را دارند.در معرفی انکودرهای زیمنس ۴ دسته کلی وجود دارد که در جدول زیر این دسته بندی آمده است.

معرفی انکودرهای زیمنس

۱- انکودر افزایشی زیمنس

همان‌طور که از نام این انکودر مشخص است، این سری از انکودرهای زیمنس نوع شمارش به صورت افزایشی می‌باشد. این انکودر دارای خروجی‌های (RS422(TTL و RS422 (TTL) double track و  HTL و sin/cos ۱ Vpp می‌باشد.

incremental Encoders

۲- انکودر های مطلق زیمنس (ارسال دیتا تحت شبکه سریال و EnDat)

مهم‌ترین مزیت انکودرهای مطلق ذخیره موقعیت کنونی بدون تغذیه و سیگنال می‌باشد. این انکودر دارای دو نوع Single-turn که فقط توانایی محاسبه زاویه در یک دور را دارد و Multi_turn که ضمن محاسبه زاویه در یک دور ،توانایی شمارش دور را دارد. به بیانی دیگر Single-turn با چرخش یک دور خروجی آن ریست شده و از صفر شروع به محاسبه زاویه می‌کند، اما Multi_turn با چرخش یک دور ریست نمی‌شود و تعداد دورهای زده در آن ذخیره می‌شود. انتقال اطلاعات چرخش و یا دور در این نوع از انکودر با سیستم کنترل از طریق دو شبکه SSI (Synchronous Serial Interface) و EnDat صورت می‌گیرد.

Absolute Encoders With SSI or EnDat

۳- انکودر های مطلق زیمنس (ارسال دیتا تحت شبکه PROFIBUS)

این سری از انکودرهای شرکت زیمنس کاربردی مشابه با انکودرهای Absolute Encoders With SSI or EnDat را دارند، اما تنها تفاوت در انتقال اطلاعات زاویه و تعداد دور در نوع Multi_Turn می‌باشد که به صورت پروفیباس است. مهم‌ترین مزیت این انکودرها کاهش حجم سیم‌کشی بین سیستم کنترلر و انکودر می‌باشد.

Absolute Encoders With PROFIBUS

۴- انکودر های مطلق زیمنس (ارسال دیتا تحت شبکه PROFINET)

ساختار و عملکرد این انکودر مطابق نوع PROFIBUS است، اما مهم‌ترین مزیت آن وجود شبکه پرسرعت Profinet است که می‌توان توسط آن با هر تجهیزی به صورت مستقیم و با سرعت بسیار بالاتری از شبکه پروفیباس ارتباط برقرار نمود.

 

معرفی انکودرهای زیمنس

۵- Absolute Encoders With DRIVE-CLiQ

این سری از انکودرها همانند انکودرهای  Absolute ذکر شده می‌باشد و تفاوت آن در شبکه انتقال دیتا می‌باشد و به صورت DRIVE-CLiQ می‌باشد.

جهت اطلاعات تکمیلی در این زمینه می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.

جهت سفارش خرید انکودر های شرکت زیمنس با ما تماس بگیرید

 

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *