Motor staging در Micro Master 430

در سیستم‌های آب رسانی عموما چندین پمپ با یکدیگر فشار مورد نیاز برای تامین آب را فراهم می‌کنند و متناسب با کاهش یا افزایش فشار آب پمپ‌ها بایستی به خط آب رسانی اضافه یا کاسته شوند. اما هماهنگی بین پمپ‌ها و ورود و خروج پمپ‌ها بر اساس فشار آب یک کار کنترلی می‌باشد و بایستی یک کنترلر فرآیند مذکور را اجرا نمایید.

همچنین پمپ‌ها برای افزایش یا کاهش فشار آب نیاز به یک درایو دارند تا فشار تغییرات پیوسته داشته باشد و به صورت پله‌ای تغییر پیدا نکند.

تصویر 1 – نمایی از یک سیستم بوستر جهت تامین فشار آب

تصویر ۱ – نمایی از یک سیستم بوستر جهت تامین فشار آب

 

درایو میکرومستر ۴۳۰ که کاربرد اصلی آن در سیستم‌های پمپ و فن می‌باشد، توانایی کنترل این مجموعه را بدون کنترلر دارد. به بیانی دیگر با خواندن خروجی سنسور فشار، می‌تواند تا ۴ عدد پمپ را بدون وجود کنترلر به سیستم آب رسانی اضافه و یا کم کند. همچنین افزایش فشار به صورت پله‌ای نمی‌باشد و به صورت پیوسته و طی یک شیب افزایش و یا کاهش می‌دهد.

در تصویر ۲ نمایی از یک سیستم آب رسانی که شامل درایو، سنسور فشار و پمپ می‌باشد مشاهده می‌گردد.

 

تصویر 2 – نمایی از یک سیستم کنترل فشار با درایو

تصویر ۲ – نمایی از یک سیستم کنترل فشار با درایو

مطابق شکل ۲ عملکرد اصلی بدین صورت است که میزان فشار توسط سنسور فشار اندازه‌گیری شده و توسط ورودی آنالوگ درایو خوانده می‌شود، سپس متناسب با مقدار Set Point لحاظ شده در درایو و با استفاده از PID کنترلر داخلی درایو، تا ۴ عدد پمپ را به شبکه وارد و یا خارج می‌کند، لازم به ذکر است که یک پمپ به صورت دور متغییر و سه عدد پمپ دیگر به صورت مستقیم کنترل می‌شود. فرمان استارت شدن سه پمپ با استفاده از خروجی‌های دیجیتال‌ درایو می‌باشد.

در درایوهای زیمنس کنترل پمپ برای بوستر و آب رسانی با نام Motor Staging می‌باشد. در خانواده میکرومستر این امکان فقط در سری Micro Master 430 می‌باشد. برای فعال سازی این مد بایستی پارامترهای خاصی در درایو تنظیم شوند که در ادامه به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

  • P2370 – Motor staging stop mode

این پارامتر برای تنظیم توقف پمپ‌ها در زمان استفاده از مد Stage می‌باشد. P2370 دارای دو مقدار ۰ و ۱ می‌باشد که عملکرد هر کدام به صورت زیر می‌باشد.

  • P2371 – Motor staging configuration

توسط این پارامتر می‌توان تعداد پمپ‌ها و نحوه ورود و خروج آنها به شبکه آب رسانی را تنظیم نمود. پارامتر P2371 دارای ۹ حالت مختلف می‌باشد که عملکرد هر یک در جدول زیر قابل مشاهده می‌باشد.

مطابق جدول فوق مشاهده می‌گردد، اگر به عنوان مثال برای P2370 عدد ۴ در نظر گرفته شود، در ابتدای امر پمپ M1 وارد شبکه می‌شود، در صورت کاهش فشار، پمپ M1 به همراه M2 وارد شبکه می‌شود و در صورت نیاز بیشتر هر سه پمپ M1 ، M2 و M3 وارد شبکه می‌شوند.

در زمان افزایش فشار خط، بایستی پمپ‌ها از شبکه آب رسانی خارج شوند، این عمل برعکس حالت فوق می‌باشد، یعنی آخرین پمپی که به شبکه اضافه شده است، از شبکه خارج می‌شود.

  • P2372 – Motor staging cycling

در درایو حالتی وجود دارد که می‌توان اضافه شدن پمپ‌ها را بر اساس تایم کاری آنها تنظیم نمود، یعنی اضافه شدن پمپ‌ها به شبکه وابسته به میزان کارکرد آنها باشد و عملا پمپ کم کارتر به شبکه اضافه می‌شود.

میزان زمان کارکرد بر اساس پارامتر P2380 می‌باشد. اگر در سیستم Motor Staging اندازه پمپ‌ها از نظر توانی مختلف باشد، انتخاب پمپ‌ها بر اساس توان پمپ‌ها می‌باشد و زمان کارکرد در اولویت دوم قرار می‌گیرد.

پارامترP2372  برای فعال و غیرفعال سازی انتخاب پمپ بر اساس ساعت کارکرد می‌باشد که در جدول زیر مقادیر آن قابل مشاهده است.

برای استفاده از Motor Staging پارامترهای دیگری از قبیل تاخیر زمانی، باند هیسترزیس و … وجود دارد که وابسته به شرایط می‌توان این پارامترها را مقداردهی نموده، همچنین بایستی تنظیمات PIDکنترلر داخلی درایو هم صورت گیرد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیمنس مراجعه نمایید.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *