معرفی و بررسی تجهیزات خانواده ET200 زیمنس

معرفی  و بررسی تجهیزات خانواده ET200 زیمنس

به صورت کلی در سیستم‌های کنترل تمامی تجهیزات در یک منطقه وجود ندارند و عموما فاصله CPU تا تجهیزات فیلد زیاد است. در این سیستم‌های اصطلاحا توزیع شده، اگر از تجهیزات تا CPU وایرینگ معمولی داشته باشیم، علاوه بر مشکلات سطوح ولتاژ و نویزهای مسیر و … حجم سیم‌کشی بالا رفته و عیب‌یابی بسیار سخت و مشکل می‌باشد.

 

تصویر 1 – نمایی از سیم‌کشی بین تجهیزات و PLC

تصویر ۱ – نمایی از سیم‌کشی بین تجهیزات و PLC

یکی از راه‌های رفع این مشکل، استفاده از تجهیزات تجمیع کننده ورودی و خروجی‌های توزیع شده است. به بیانی دیگر جهت حل مشکل فاصله تجهیزات فیلد تا CPU ،  I/Oهای فیلد به ماژول‌های مربوطه منتقل می‌شوند و این ماژول ها اطلاعات جمع آوری شده را توسط شبکه به CPU ارسال می‌کنند. در این مقاله به معرفی  و بررسی تجهیزات خانواده ET200 زیمنس که جهت رفع این مشکل می‌باشد، پرداخته می‌شود.

به صورت کلی چند دلیل عمده برای استفاده این ماژول‌ها وجود دارد:

  • کاهش سیم‌کشی در زمانی که تجهیزات فیلد پراکنده هستند.
  • امکان استفاده از تعداد زیاد I/O، در صورتی که رک‌های اصلی CPU بعضا توانایی پشتیبانی این تعداد I/O را ندارند.
  • امکان استفاده از کارت‌های S7-300 در سیستم های PLC S7-400 جهت کاهش هزینه و حجم تابلو کنترل
  • افزوده شدن قابلیت افزونگی (Redundancy) در سطح فیلد برای I/O و Network

 

تصویر 2 – نمایی از سیم‌کشی بین تجهیزات و PLC و ET200

تصویر ۲ – نمایی از سیم‌کشی بین تجهیزات و PLC و ET200

در ادامه به توضیح بیشتر ماژول‌های ET200 پرداخته می‌شود. ET200 دو شبکه PROFIBUS و PROFINET را پشتیبانی می‌کند و بر اساس محیط کارکرد به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • سیستم های ورودی و خروجی مبتنی بر ET200 برای جانمایی در داخل تابلو کنترل

این ماژول‌ها در داخل تابلو استفاده می‌شود و دارای IP20 می‌باشند. از امکانات این خانواده می‌توان به پیکربندی در نرم‌افزارTIA Portal ، قابلیت ارتباط با انواع ماژول‌های I/O وکنترلرهای S7-1200 و S7-1500 و همچنین پنل‌های Comfort و Basic اشاره نمود. این خانواده شامل ۴ محصول اصلی است که به صورت خلاصه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

دو ماژول ET 200MP و ET 200SP نسل جدید تجهیزات اتوماسیون زیمنس می‌باشد و یکی از قابلیت‌های آنها ترکیب شدن با نرم‌افزار TIA Portal و همچنین بهره‌مندی از CPU های S7-1200 ، S7-1500 و پنل‌های Basic و Comfort زیمنس می‌باشد.

ماژول ET 200M مناسب PLC های S7-300 و S7-400 است و در مناطق پرخطر کابرد مناسبی دارد، اما ماژول ET200iSP مناسب سیستم‌های PCS 7 می‌باشد.

  • سیستم های ورودی و خروجی مبتنی بر ET200 برای جانمایی در خارج از تابلو کنترل (فضای باز)

این ماژول‌ها در خارج تابلو نصب می‌شوند و دارای درجه حفاظت IP65/IP67 می‌باشند. از مزایای این سری از ET 200 اشغال فضای کم و همچنین کارکردن در شرایط نامساعد همانند لرزش‌های زیاد، وضعیت نامطلوب آب و هوایی و .. می‌باشد. ماژول‌های I/O این خانواده ظاهری متفاوت دارند و از درجه حفاظت بالاتری برخوردار هستند. این خانواده شامل ۳ محصول اصلی می‌باشد که به صورت خلاصه مورد بررسی قرار گرفته‌اند و هر محصول دارای ماژول‌های I/O منحصر به فردی می‌باشد.

جهت دریات اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیمنس مراجعه نمایید.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *