عیب یابی یا Diagnostic در LOGO! 8

Diagnostic در LOGO! 8
عیب‌یابی یا Diagnostic در LOGO! 8 امکانی است که می‌توان توسط آن خطاهای موجود در LOGO! 8 را مشاهده نمود. این قابلیت به فانکش‌های LOGO! 7,8 افزوده شده است. در LOGO! 8 پنج عدد خطا قابل شناسایی می‌باشد که به صورت زیر تعریف شده است:

  • خطای اتصال اترنت
  • خطای تغییر ماژول‌های توسعه
  • خطای خواندن و نوشتن در SD Card
  • خطای ناموجود بودن SD Card
  • خطای پر بودن SD Card

برای فعال کردن این خطاها یا همان Diagnostic نیاز است تنظیماتی در برنامه LOGO! 8 انجام شود. در بلوک “Network Input” پارامتری به نام Diagnostic وجود دارد، در تصویر زیر نمایی از این بلوک آمده است.

عیب‌یابی یا Diagnostic در LOGO8

مطابق تصویر فوق برای فعال کردن عیب یابی بایستی درون فانکشن Network input گزینه Diagnostic انتخاب گردد. پس از انتخاب این گزینه نواری باز می‌شود و در آن ۵ عدد پارامتری که در ابتدا ذکر شد مشاهده می‌گردد.

عیب‌یابی یا Diagnostic در LOGO8

به عنوان مثال، می‌خواهیم در صورت نبود SD Card یک آژیر که به Q1 متصل است، شروع به صدا کند. برای این کار ابتدا از منوی Network بلوک Network Input بایستی انتخاب گردد. با دو بار کلیک بر روی این بلوک صفحه تنظیمات آن باز می‌گردد که برای عیب‌یابی باید گزینه Diagnostic فعال گردد. پس از آن نوار جدیدی با نام Diagnostic type به تنظیمات افزوده می‌گردد. در این قسمت باید گزینه No SD card present که بیان کننده نبود SD Card می‌باشد، فعال می‌گردد. خروجی این بلوک باید به بلوک Output که در سربرگ Digital موجود است، متصل گردد. در شکل زیر این برنامه قابل مشاهده است.

عیب‌یابی یا Diagnostic در LOGO8

تا این مرحله Diagnostic در داخل برنامه نوشته گردید، اما یک راه دیگر آن آنلاین شدن با LOGO! و مشاهده خطا می‌باشد. برای این کار باید از منوی “Tools” گزینه “Transfer” و در انتها گزینه “Diagnostic” انتخاب گردد. در این مرحله باید IP لوگو مورد نظر را وارد نمود تا ارتباط برقرار گردد.

عیب‌یابی یا Diagnostic در LOGO8

مطابق شکل زیر صفحه جدیدی باز می‌شود که در آن می‌توان عیب‌یابی را انجام داد. همانند تصویر زیر مشاهده می‌گردد، LOGO! 8 مورد نظر فاقد SD Card بوده است و خطای آن قابل مشاهده است.

عیب‌یابی یا Diagnostic در LOGO8

تا این مرحله قابلیت Diagnostic برای LOGO! 8 فراهم گردید و برنامه نویسی در LOGO! 8 به پایان رسیده است، برای مشاهده Diagnostic در HMI بایستی آدرس‌های این پارامترها مشخص گردد. در حافظه‌های LOGO! 8 آدرس VM984 برای Diagnostic در نظر گرفته شده است. البته این آدرس به صورت یک آرایه می‌باشد و آدرس اعضای آن مطابق جدول زیر می‌باشد، که باید در HMI حافظه‌های با آدرس زیر برای عیب‌یابی بررسی گردند.

عیب‌یابی یا Diagnostic در LOGO8

جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیمنس مراجعه نمایید.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *