Data Logging در LOGO! 8

Data Logging در LOGO! 8
Data Log یکی از قابلیت‌های کاربردی LOGO! 7, 8 می‌باشد که توانایی ثبت و ذخیره دیتا را دارد. Data Logging در LOGO! 8 توسط فانکشنی به نام Data Log Block صورت می‌گیرد. قبل از توصیف کامل Data Log ابتدا لازم است مقادیر حافظه و تعداد دیتاهایی که LOGO قابلیت ثبت و ذخیره آن را دارد بررسی شود.

LOGO! 8 دارای حافظه بافر ۱۰۲۴ بایتی برای Data Log می‌باشد. از دیگر امکانات LOGO! 8 پشتیبانی از کارت‌های حافظه (Micro SD Card) می‌باشد، در صورت موجود بودن SD Card در LOGO! 8 اگر دیتای ذخیره شده از ۵۱۲ بایت فراتر رود، LOGO به صورت اتوماتیک ادامه ثبت دیتا را بر روی SD Card انجام می‌دهد. اما نکته‌ای که در این میان بسیار حایز اهمیت است، زمان ثبت دیتا می‌باشد. حداقل زمانی که LOGO توانایی ذخیره دیتا را دارد، ۵۰۰ میلی‌ثانیه است و کمتر از این زمان خارج از توانایی LOGO می‌باشد. در SD Card امکان ذخیره ۲۰۰۰۰ دیتا میسر می‌باشد.

مثال

برای آشنایی و درک بیشتر این مطلب Data Logging در قالب یک مثال بررسی می‌شود. فرض کنید بر روی یک دیگ بخار یک سنسور دما قرار گرفته است که به ورودی آنالوگ AI1 متصل شده است. اگر دمای دیگ از ۱۰۰ درجه بالاتر رود، دما و زمان وقوع این رخداد بایستی توسط Data Logging ثبت شود.

برای این امر خروجی مقایسه کننده دما بایستی به ورودی فانکشن Data Log که در زیر مجموعه Instruction قسمت Data Log Profile وجود دارد، متصل گردد. در شکل زیر این موضوع به صورت تصویری قابل مشاهده است.

Data Logging در LOGO! 8

مطابق شکل اگر دمای از ۱۰۰ درجه بیشتر شود، فانکشن L1  توسط خروجی بلوک B002 که مقایسه کننده آنالوگ می‌باشد فعال می‌شود. اما فعال شدن به تنهایی کافی نمی‌باشد و بایستی دیتایی که قرار است ثبت شود، برای L1 مشخص گردد. برای این کار با دوبار کلیک بر روی L1 صفحه تنظیماتی باز می‌شود، که در این صفحه باید مقادیری که نیاز است ثبت و ذخیره شوند، مشخص گردد. در شکل زیر تنظیم پارامترهای L1 قابل مشاهده است. مطابق شکل در قسمت Block And Parameter امکان افزودن ورودی، خروجی و یا توابع وجود دارد، که در نهایت می‌توان ۳۲ عنصر را به عنوان Data Log انتخاب نمود.

Data Logging در LOGO! 8

در این مرحله نوشتن برنامه به اتمام رسیده و بایستی بر روی LOGO دانلود شود. برای آپلود کردن Data Log از روی LOGO بسته به محل ذخیره دیتا دو راه وجود دارد.

آپلود Data Log از حافظه داخلی LOGO

برای این کار از منوی “Tools” گزینه “Transfer” و سپس گزینه “Upload Data Log” بایستی انتخاب شود. در تصویر زیر این عملیات مشاهده می‌گردد.

Data Logging در LOGO! 8

پس از انتخاب گزینه Upload اگر ارتباط با LOGO به درستی برقرار باشد، مکانی را باید برای ذخیره فایل Data Log مشخص نمود، ذکر این نکته حایز اهمیت است که فایل ذخیره شده با پسوند (csv (Comma-Separated Value. می‌باشد.

آپلود Data Log از SD Card

برای آپلود از SD Card ابتدا بایستی LOGO در وضعیت STOP قرار گرفته، سپس SD CARD خارج شده و توسط یک Reader به PC متصل گردد. فایل Data Log با پسوند .csv مطابق تصویر زیر داخل SD Card موجود می‌باشد.

Data Logging در LOGO! 8

برای نمایش Data Log در کامپیوتر، نیاز به نرم‌افزار Excel می‌باشد. پس از باز کردن نرم‌افزار در منوی “Data” گزینه “From Text” بایستی انتخاب شود، در شکل زیر این موضوع به صورت تصویری قابل مشاهده می‌باشد.

Data Logging در LOGO! 8

پس از انتخاب گزینه From Text صفحه جدیدی باز می‌شود که باید محل ذخیره شدن Data Log با پسوند .cvs برای آن مشخص شود و سپس گزینه Open انتخاب گردد. اما پس از این کار یک صفحه تنظیمات که ساختار آن به صورت Wizard می‌باشد، باز می‌شود. این صفحه فقط برای تنظیمات نمایش است. در ادامه توضیحات به صورت تصویری قابل مشاهده است.

در اولین مرحله نوع نمایش داده‌ها بایستی مشخص گردد. بدین نحو که داده‌ها از یکدیگر جدا و یا همگی در یک ستون نمایش داده شوند. به صورت پیشفرض گزینه Delimited برای این موضوع انتخاب شده است.

Data Logging در LOGO! 8

مرحله بعد برای مجزا کردن کاراکترها از یکدیگر برای نمایش می‌باشد، که مطابق شکل بهترین نوع نمایش، انتخاب گزینه‌های Tab و Comma می‌باشد.

Data Logging در LOGO! 8

و آخرین مرحله برای اختصاص دادن داده‌ها به ستون‌ها می‌باشد که بهترین حالت آن مطابق شکل زیر می‌باشد و در انتها با انتخاب Finish محیط Wizard بسته می‌شود.

Data Logging در LOGO! 8

اما در آخرین گام باید سطر و ستون ذخیره داده‌ها در Excel مطابق شکل زیر مشخص شده و در انتها Ok انتخاب شود.

Data Logging در LOGO! 8

ذخیره اطلاعات به پایان رسیده و مطابق تصویر زیر زمان و مقدار داده‌ها ثبت شده است.

Data Logging در LOGO! 8

مطابق شکل فوق مشاهده می‌گردد که در چه تاریخ و زمان‌هایی مقدار بلوک B001 که همان فانکشن Analog Amplifier فراتر از ۱۰۰ درجه رفته است و این مقدار توسط Data Logging در LOGO! 8 ثبت شده است.

جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیمنس مراجعه نمایید.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *