نحوه خواندن مقادیر آنالوگ توسط LOGO8

نحوه خواندن مقادیر آنالوگ توسط LOGO8
در این بخش به بررسی و توضیح نحوه خواندن مقادیر آنالوگ توسط LOGO8 پرداخته شده است. LOGO8 دارای ۸ عدد ورودی دیجیتال و ۴ عدد خروجی رله ­ای یا ترانزیستوری می ­باشد.

نحوه خواندن مقادیر آنالوگ توسط LOGO8

توسط ورودی‌های موجود بر روی LOGO8 می‌توان فقط ولتاژ ۰ تا ۱۰ ولت را اندازه‌گیری نمود. اما ورودی‌هایی که توانایی اندازه گیری این ولتاژ را دارند، مطابق جدول زیر می‌باشد:

نحوه خواندن مقادیر آنالوگ توسط LOGO8

برای خواندن مقادیر آنالوگ در ابتدای امر بایستی ورودی مورد نظر جهت خواندن مقادیر آنالوگ انتخاب شود، ورودی‌های آنالوگ در نرم‌افزار LOGO!Soft Comfort در سربرگ Constant قسمت Analog قرار دارند.

1شکل۱ – نمایی از سربرگ Analog

با دوبار کلیک بر روی AI می‌توان آدرس کانال ورودی را تغییر داد. در شکل ۲ این مطلب مشاهده می‌گردد.

شکل 2 – نمایی از محیط انتخاب ورودی‌های آنالوگ

شکل ۲ – نمایی از محیط انتخاب ورودی‌های آنالوگ

اما پس از انتخاب ورودی نیاز است مقادیر خوانده شده توسط LOGO به یک عدد قابل فهم تبدیل شود. در توضیح بیشتر این موضوع، فرض کنید یک ترانسمیتر دما، دمای ۰ تا ۱۰۰ درجه را به ولتاژ ۰ تا ۱۰ ولت تبدیل می‌کند. مقادیر خوانده شده توسط LOGO ولتاژ ۰ تا ۱۰ ولت می‌باشد، اما برای نمایش دما بایستی ولتاژ ۰ تا ۱۰ ولت به دمای ۰ تا ۱۰۰ درجه تبدیل گردد. این عمل توسط فانکشن Analog Amplifier انجام می‌گردد. این فانکشن در سربرگ Special Function قسمت Analog قرار دارد. در تصویر ۳ نمایی از این فانکشن آمده است.

شکل 3 – نمایی از فانکشن Analog Amplifier

شکل ۳ – نمایی از فانکشن Analog Amplifier

مطابق توضیحات داده شده هدف این فانکشن، Scale کردن یا به عبارتی تبدیل بازه ورودی به یک بازه مطلوب ( متناسب با نوع خروجی ترانسمیتر و … ) می‌باشد. اما برای تعریف بازه ورودی و خروجی بایستی به Properties ( دوبار کلیک بر روی فانکشن) این فانکشن مراجعه نمود. پس از مراجعه به Properties در قسمت Sensor باید نوع ورودی انتخاب شود که می‌توان یکی از پارامترهای زیر را انتخاب نمود :

  • ۰…۱۰V
  • ۰…۲۰mA
  • ۴…۲۰mA
  • PT100/PT1000
  • No Sensor

به عنوان مثال اگر ترانسمیتر انتخابی به ازای دمای ۰ تا ۱۰۰ درجه ولتاژ ۰ تا ۱۰ ولت را تولید می‌کند، بایستی در قسمت Sensor گزینه ۰…۱۰v  انتخاب گردد. توضیحات فوق در شکل ۴ به وضوح قابل نمایش است.

شکل 4 – نمایی از تنظیمات فانکشن Analog Amplifierشکل ۴ – نمایی از تنظیمات فانکشن Analog Amplifier

اما مطابق مثال اگر خروجی ترانسمیتر دمای ۰ تا ۱۰۰ درجه باشد، برای دریافت این عدد در خروجی فانکشن به ازای ورودی ۰ تا ۱۰ ولت، باید در قسمت Measurement Range بازه مورد نظر یعنی ۰ تا ۱۰۰ را وارد نمود. این قسمت در شکل ۴ با کادر قرمز رنگ مشخص گردیده است.

در این لحظه مقادیر ورودی خوانده شده و به عدد دلخواه (در این مثال ۰ تا ۱۰۰) تبدیل شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیمنس مراجعه نمایید.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *